Біляївка.City починають досліджувати тему доступності медицини для мешканців сіл Біляївської громади. В умовах повномасштабної війни, коли проблеми зі здоров’ям загострюються, доступ до медичних послуг стає особливо важливим.
Колись медичну допомогу в селах надавали ФАПи — фельдшерсько-акушерські пункти. У межах медичної реформи частину з них реорганізували в амбулаторії сімейної медицини. Але чи стала система доступнішою для людей?
Починаємо із сіл Майори та Повстанське. З’ясовуємо, яка там ситуація, з якими проблемами стикаються мешканці та як їх можна вирішити.
Як працює система первинної медицини в Біляївській громаді
Директорка Біляївської багатопрофільної лікарні Наталія Краснянська розповіла, що Центр первинної медико-санітарної допомоги у громаді як структурний підрозділ лікарні почав працювати у 2023 році.
До цього первинну медичну допомогу жителям громади надавав Усатівський центр ПМСД та приватні клініки.
Сьогодні у громаді працюють дві амбулаторії загальної практики сімейної медицини — у селах Градениці та Мирне. Окремо прийом ведуть у Біляївці, у приміщенні поліклініки. Також у Кагарлику організували виїзний прийом сімейного лікаря.
Загалом у Центрі первинної медико-санітарної допомоги працюють чотири сімейних лікаря.
Наталія Краснянська, директорка Біляївської багатопрофільної лікарні
Майори та Повстанське: ФАПи є, але вони зачинені
Села Майори та Повстанське входять до одного старостинського округу Біляївської громади. У Майорах проживає близько 1200 людей, у Повстанському — близько 350.
Колись в обох селах працювали фельдшерсько-акушерські пункти, однак зараз вони зачинені. На відміну від Кагарлика, села мають транспортне сполучення з Біляївкою, тому більшість мешканців звертаються по медичну допомогу до Біляївської лікарні.
У Повстанському будівля колишнього ФАПу знаходиться на вулиці Парковій.
Будівля колишнього ФАПу в селі Повстанське
Колись тут працював фельдшер Павло Рогачко. Жителі села кажуть, що ще задовго до появи сімейної медицини саме він фактично був для них "сімейним лікарем".
— З усіма проблемами ми зверталися у наш медпункт до Павла Миколайовича. Називали його між собою “лікар Айболить”. Він багато років був паличкою-виручалочкою для всього села. Давав поради, лікував. Був ухожий у кожен будинок, де були маленькі діти. Навіть уночі, якщо щось траплялося, ми бігли до нього, — розповідає жителька Повстанського Наталія Зубар.
Попри те, що ФАП уже давно не працює, на будівлі в Повстанському досі залишилася стара табличка
Староста села Олександр Новак говорить, що приміщення ФАПу в Повстанському свого часу капітально відремонтували.
— Близько десяти років тому тут замінили дах, зробили внутрішні роботи, побудували вуличну вбиральню. Є всі комунікації: газ, світло, вода . Але зараз будівля не опалюється, і стіни потроху починають осипатися, — розповідає староста.
У Майорах будівля колишнього ФАПу теж збереглася у гарному стані. Вона знаходиться на вулиці Шевченка. У цій же будівлі і досі працює відділення пошти.
Будівля колишнього ФАПу в Майорах. На фото — староста села Олександр Новак
У Майорах спробували організувати виїзний прийом сімейного лікаря.
За словами директорки Біляївської лікарні Наталії Краснянської, для цього мешканцям запропонували укласти декларації з лікарями Біляївського Центру первинної медико-санітарної допомоги, адже більшість жителів села мають декларації з лікарями Усатівського центру ПМСД.
Саме від кількості укладених декларацій залежала можливість організувати регулярний виїзний прийом.
— Ми створили графік виїзду лікаря — раз на тиждень. Повідомили про це мешканців. Але люди не захотіли передекларовуватися. Так, було бажання отримувати медичні послуги на місці, але не змінювати лікаря, — пояснює Наталія Краснянська.
— Якщо хоча б 500 людей уклали б декларації з нашим лікарем, тоді можна було б відновити роботу фельдшера на неповну зайнятість. А лікар приїжджав би раз на тиждень. На місці можна було б робити електрокардіограму, базові аналізи, проводити огляди. Так само, як це зараз працює у Кагарлику, — каже вона.
Мешканці пояснюють небажання передекларовуватися тим, що вже звикли до своїх лікарів, довіряють їм. Для когось це також питання вже сформованих стосунків із лікарем.
Водночас Наталія Краснянська зазначає, що система зараз працює так, що можливість організувати виїзний прийом напряму залежить від кількості укладених декларацій.

Раніше все було на місці
Мешканці Майорів і Повстанського говорять, що після закриття ФАПів вони відчули відсутність медичної допомоги у селі. Уже багато років актуальним залишається і питання аптеки, щоб купити ліки, людям доводиться їхати до Біляївки.
— Якщо щось потрібно, треба їхати у Біляївку, — говорить житель Майорів Володимир Парандюк. — Навіть за елементарним: бинтами, ватою чи знеболювальним. Також раніше лікар призначив лікування, і можна було прийти у медпункт, де фельдшер робила уколи або інші процедури.
Раніше саме ФАП був місцем, куди зверталися з будь-якими медичними питаннями.
— Фельдшер усе контролювала: вела календар щеплень, нагадувала, коли треба прийти. Довідки у садок чи школу теж брали тут. Не треба було нікуди їхати — все на місці. Можна було послухати дитину, подивитися горло, отримати призначення, — розповідає жителька Повстанського Майя Земська.
Сьогодні, кажуть мешканці, люди вже звикли до того, що за медичною допомогою потрібно їхати в Біляївку або Одесу. Втім, для літніх людей це досі залишається проблемою.
— Так, маршрутки ходять, але справа ж не тільки в цьому. Людям старшого віку важко їздити через стан здоров’я. Раніше вони зверталися до фельдшера, а тепер часто викликають швидку.
Чи є шанс повернути медпрацівника у село
У Біляївській лікарні кажуть, що можливість організувати виїзний прийом лікаря для мешканців Майорів і Повстанського залишається. За словами Наталії Краснянської, зараз у них навчання завершує лікар-інтерн, який планує працювати у лікарні.
— Він уже веде прийом, але поки не може укладати декларації. Із серпня матиме можливість декларувати і дітей, і дорослих, — говорить директорка.
Втім, перспективи вирішення цього питання напряму залежать від самих мешканців.
— Сьогодні це право пацієнта — обирати лікаря. Але якщо мешканці Майорів і Повстанського захочуть укласти декларації з нашими лікарями або якщо виникнуть питання, які потребують додаткового обговорення, або з’явиться ініціативна група, ми готові це обговорювати і організовувати зустрічі з людьми, — каже Наталія Краснянська.
За її словами, у разі відкриття в селі амбулаторії там можна було б організувати роботу медичної сестри хоча б на неповну зайнятість, а також відкрити аптечний пункт. Окрім цього, це дало б можливість відновити виїзний прийом лікаря.
— Тоді люди могли б отримувати ліки за програмою “Доступні ліки”, інсуліни, замовляти необхідні препарати. Це могло б частково вирішити й проблему з відсутністю аптеки у селі, — додає вона.
Що робити, якщо люди не хочуть змінювати лікаря
Водночас у лікарні зазначають, що якщо мешканці Майорів і Повстанського надалі хочуть залишатися декларантами Усатівського центру первинної медико-санітарної допомоги, то є ще один варіант вирішення питання. Громада, старости або самі мешканці можуть ініціювати звернення до керівництва Усатівського ЦПМСД з проханням організувати виїзні прийоми їхніх лікарів у села.
Біляївка.City зверталися за коментарем до Усатівського ЦПМСД, однак поки що не змогли його отримати, будемо робити це далі та повідомимо громаду.
Цей матеріал створено в рамках проєкту «Підсилення місцевих ЗМІ в Україні», який реалізується за підтримки Української Асоціації Медіа Бізнесу та NIRAS Sweden AB за фінансування Шведського інституту.



Хочете більше цікавого та корисного - підтримуйте роботу Біляївка.City на кнопці підтримки (зверху), а також залишайтеся з нами на зв'язку, підписуючись на сторінки у Facebook, Instagram, Viber та Youtube, про природу, біорізноманіття та туризм Пониззя Дністра – дивіться тут.